4 Şubat 2014 Salı

Database Engine Tuning Advisor Nedir? - Sql

 Veritabanında index,statistic konularına pek hakim değilseniz ve kullandığınız veritabanı günden güne daha fazla data depolayıp büyüyecek ise yakın bir tarihte performans sorunları ile karşılaşmanız kuvvetle muhtemel.

 T-Sql performansınızı arttırmak için index ve statistics yazmanız gerekli, ancak bu işlemler dikkat ve tecrübe gerektiren aksiyonlardır. Performansı arttırmak için yapacağınız bir işlem tam tersi etkiler de yaratabilir. İşte bu noktada Sql Server'in kısaca "DTA" tool u dediğimiz "Database Engine Tuning Advisor" devreye giriyor.

Ne yapıyor?
Sizin yerinize veritabanını inceliyor, query performansını ölçüyor. Indexleri statistics leri oluşturuyor ve size bir sql script halinde veriyor. Size sadece bu scripti çalıştırmak kalıyor (:

Nasıl yapacağız?

Database Engine Tuning Advisor'ün sql performansını denetleyebilmesi için bir sql trace dosyasına ihtiyacı var. Öncelikle Sql Server Profiller i açıp bir trace oluşturuyoruz. Trace çalışırken veritabanında mümkün olduğu kadar çok işlem yapmamız ve veritabanını zorlamamız gerekiyor. Olası tüm sorguların çalıştığına emin olduktan sonra trace dosyamızı kaydediyoruz. Sonrasında Sql Server de "Tools/Database Engine Tuning Advisor" e tıklıyoruz. Bizden analiz edebilmesi için bir trace dosyası isteyecektir. Trace dosyamızı secip Start Anaylze butonuna tıklıyoruz.
  Sonrasında aşağıda görüldüğü gibi trace kodlarını analiz etmeye başlayacak ve sizin için index ve statistics leri oluşturacaktır.