30 Haziran 2014 Pazartesi

Matrix daha gerçekci olsaydı nasıl olurdu?

Merhaba,
Suriyeli bir dilencinin kapımın ziline ısrarla basması sonucu halen ayakta olmam sebebiyle zamanı boşa harcamamak adına bu yazıyı yazmaya karar verdim.Umarım hoşuna gider.

 Matrix serilerine yeni bir film eklense ve felsefi değerini yitirmeden daha gerçekci hale getirilmeye çalışılsa ne olurdu diye düşündüm. Nasıl olurdu acaba?

  Öncelikle Matrix serilerinde insanlığın düşmanı olan ileri seviye robot ve yapay zeka teknolojisinin yerine aynı şeyleri yapan ama daha gerçekci bir şey bulmam gerekiyordu. Bunun için bulduğum cevap "Kapitalizm" oldu. İkisi de birbirine çok benzer amaçlara hizmet eden şeyler. Matrix'deki robotların da Kapitalizm'in de yaşaması için insana ihtiyacı var, ama sadece kendi amaçları için çalışan insanlara, diğerlerine karşı çok acımasızlar. İkisi de insanlara hizmet etsin diye yaratılmış ancak sonradan insanlığın belası haline gelmişler. İkisi de çok güçlü. İkisi için de çalışan milyonlarca robot(!) var.


  Kahinimiz Adam Smith olsun. Ancak senaryomda aktif olarak yeri yok, adı biliniyor sadece.

 Şimdi birde Ajan Smith'ler lazım bana, kendini kopyalayabilmesi lazım. Üstün güçleri olması lazım. Buraya da şu şekilde bir kurgu uyarladım. Ajan Simithler artık etten kemikten yeni nesil robotlar. Metal ile yapılmıyor, insanlardan upgrade ediliyorlar. Ayrıca artık hepsi aynı güç ile doğmuyor. Robotların gelişimi tamamen kendilerine bağlı. Büyük makine Kapitalizm için ne kadar iyi çalışırlarsa o kadar fazla güçleri oluyor ve versiyonları yükseltiliyor. Robotların hepsi yazılımını daha üst seviyedeki bir sürüm ile güncelleme derdinde.Çünkü versiyon güncelleme hem daha az yorulmalarına hem de daha fazla güçlenmelerine sebep oluyor. Ayrıca bu sayede kendisinden düşük seviyedeki robotları kendi versiyonunu güncellemek için iş gücü olarak kullanabiliyor.

 Geldik Neo'ya. Senaryom için bana büyük makinenin baş düşmanı, bin tane Ajan Smith'i havaya fırlatabilecek acaip çok güçlü bir kahraman lazım.. İşte senaryom burada tırtlıyor ve film mutlu son ile bitmiyor. Benim filmimde barış olmuyor, kazanan makineler.

Ne dersiniz! Gerçekten bir Matrix filminin ortasında olma ihtimalimiz olabilir mi?