29 Mart 2015 Pazar

Smartface App Studio İnceleme

 Merhaba, bu yazımda çoklu platfom mobil uygulama geliştirme aracı Smartface App Studio'dan bahsedeceğim. Türk Amerikan ortaklığı bir girişim.  Beklentimin üzerinde bir ürün ile karşılaştığımı söyleyebilirim.

Nedir, Nasıl kullanacağız?
Özellikle mobil uygulama geliştirmeye yeni başlayacaklar için çok uygun bir Ide. Windows platformunda Android ve IOS native projeleri geliştirebiliyorsunuz ve Eclipse gibi toolların arasında boğulmuyorsunuz.
Yükleme kısmı da oldukça kolay  internet sitesinden setup dosyasını indirip çalıştırdığınız zaman çıkan wizard zaten yüklenmesi gereken her şeyi yüklüyor. Size sadece next butonuna basmak kalıyor.

Beğendim
Windows platfomunda IOS yazmak uzun zamandır var olan bir problemdi. Bu kısmı test edemedim ancak eğer Android bölümü gibi basitse Smartface Studio piyasada bulunan diğer ürünlere göre daha ucuz ve daha kullanışlı. Kurup çalıştırmak için de 40 takla atmak zorunda kalmıyorsunuz.
Android uygulaması geliştirmek de oldukça basit. Bilgisayarınızı kasmıyor. Çat diye çalışıyor. Sıkıştığınız yerlerde dökümanlara bakıp problemi çözebiliyorsunuz. Ücretsiz bir ide olduğu için community si de hiç fena değil.

Daha iyi olabilir
Ide yi kapatıp açtığım zaman boş bir project browser geldi karşıma. En azından son çalıştığım projeyi görebilsem iyi olacaktı.
Design objelerini sabitleyip sürükle bırak yaptığım zaman her defasında insert menusunun altından son aldığım obje ekleniyor.
General mobile telefonumu emulator olarak kullanırken biraz sorun yaşadım. Bir kaç kez kapandı uygulama.

Benim hoşuma gitti. Benim gibi başlangıç seviye mobil geliştiriciler için kullanışlı bir ürün.