20 Ağustos 2015 Perşembe

Bir sonraki büyük olay ne olacak?

Mark Zuckerberg'e göre bir sonraki büyük olay 3D içerikler olacak. Oculus VR in yakaladığı başarıdan sonra böyle bir fikir oluşmuş olabilir. Ama bence bu konuda yanılıyor. Benim tezime göre bir sonraki büyük olay Big Data Deep Learning vb. yapay zeka konuları olacak. Hatta bu teknolojilerin gelişimini tamamladığı zaman evrimindeki bir sonraki adımın insansı düşünme ve karar verme yeteneğine sahip olan teknolojiler olacağına inanıyorum.

Neden?
Şimdi tezimi doğrulamak için bir kaç açıklama yapacağım. Big data yapay zeka teknolojileri aslında uzun süredir hayatımızda olmasına rağmen daha çocukluk evrelerini yaşıyor. Şu ana kadar geliştirilmiş olan learning algoritmaları işe yaramalarına rağmen %20 30 oranına kadar yükselebilen hata payları ile output veriyor(image recognition örneği için). Hızlı output verebilmeleri için çok yüksel cpu ya sahip makineler gerekiyor. Şimdi biraz hayal gücümüzü çalıştırıp bu olumsuzlukların yaşanmadığı bir dünya ve bu teknolojinin yapabileceklerinden bahsedelim.

* Belirli bir alanı gözetleyen ve bir hırsızlık durumunda alarm veren akıllı kameralar(Bu şu an yapılıyor, ama başarısı tartışılır)
* Rüzgarın hızı ve havadaki bulutlara göre gerçek zamanlı hava durumu bilgisi
* Gidilecek bir güzergaha map datasından bağımsız olarak verilen yol tarifleri.
* İhtiyacınız olan besinler anlık beslenme durumu raporu.
* Yediğiniz yemeklerdeki besin değerleri kalori sayısı. Aldığınız gereksiz besinler.
* Akciğer muayenesi ve sonucu, kan tahlili, ekg, röntgen gibi testler ve raporu.
* Çocuğunuzun size ihtiyacı olan durumlarda olay gerçekleşmeden önce sizi uyaran bir sistem.
* Duygu durumu raporunuz ve iyileştirmek için neler yapabileceğiniz.

Bunlar şu anda aklıma gelenler. Daha bir sürü alanlar olacaktır bu teknoloji için, zaman gösterecek. Bu yukarıdakilerin akıllı telefonlarda yer alabilmesi için şu anki ivme ile en az bir 50 senesi var diye düşünüyorum. Muhtemelen bu verileri almak için gereken sensör teknolojisi daha önden gidecektir.