22 Ağustos 2015 Cumartesi

Mr. Robot ve bir çuval incir vakası

Mr. Robot. Herkes bir şeyler yazıyor bu konuda şu aralar. Aslında pek öyle gereksiz trend olmuş konulardan bahsetmeyi sevmem ama son bölümde çığırından çıkan senaryoyu görünce yazmaya karar verdim. Öncelikle bir uyarı, bol spoiler içerir.

Daha dizi başlamadan bir sürü yerde haberi çıkmıştı, iyi bir pazarlama stratejisi uygulandığı her halinden belliydi. İlk bölümdeki senaryo baya aksiyon içeren ancak içerdiği saçma teknik kurgu yüzünden 10 yaşındaki bir çocuğun beyninden çıkmış bir hikaye gibiydi. Daha da absürt bir durum olarak konunun tartışıldığı bir gurupda bilişim güvenliği firması sahibi olduğunu iddia eden birinin şimdiye kadar izlediği en gerçekçi hack kurgusu olduğunu söylemesiydi (: Ne kadar kolaymış bu işler de haberimiz yokmuş.

Neyse bu konu hakkında daha fazla yazmak istemiyorum. Dizi 2. bölümden itibaren daha ayakları yere basan kurgusuyla çitayı yükseltmeye başladı. Gerek karakterlerin performansları, gerek akan senaryo, gerek ilginç sahne görüntü teknikleri diziyi her bölüm daha kaliteli bir hale getirdi. Ancak son bölüm de(9) senaristlere ağzımdan bip li cümleler çıkmasına sebep olan bir olay gelişti. Mr. Robot'un aslında şizofreni bir kafanın ürünü hayali bir karakter olduğu ortaya çıktı. Oysa geçmiş bölümlerde yaşanan olaylar bunun olamayacağını söylüyordu.

Eğer Mr. Robot karakterimiz hayali bir karakter ise aşağıdaki sahnede var olan kimdi?


   Ya bu kimdi?

 Anlaşılan bu karakter Elliot'un kendisinden başkası değildi. Yapımcılar Elliot'un şizofreni kafasını izleyicinin de yaşamasını istemişler ve ortaya böyle berbat bir şey çıkmış.

Ama, yine de bir yanılma payı bırakıyorum. Belki olay sadece şizofreni kafasının hayalinden ibaret değildir. Belki de daha başka bir supernatural bir konu vardır, ve bir ters köşe durumu yaşayabiliriz. Ama sanmıyorum. Yukarıda bahsettiğim gibi amaç Elliot'un şizofreni beynini izleyicilerin de yaşamasını istemek, onlara aktarabilmek, ama ortaya çıkan şey aşağıdaki gibi.