28 Ağustos 2015 Cuma

South Park gelmeyen bölüm


South Park  ülkemizden de birçok takipçisi olan sevilen bir dizi. Ancak dizinin takipçileri mutlaka farketmiştir, özellikle son iki sezona zorlama senaryolar ile girdiler. Dizinin en sevdiğim bölümleri Amerika ve dünya üzerindeki güncel trendlere olan giydirmeleriydi. Son iki sezon bu konuyla ilgili kayda değer bir şey olmadığı gibi dizinin fanı olmama rağmen birkaç kez bölümleri tamamlamadan kapattım.

Trey Parker ve ekibi eğlenceli bir iş yapıyormuş gibi değil de, sanki parasını aldıkları ama yapamadıkları bir işi bitirme telaşındaydılar. Ortadaki malzeme öyleydi. Zaten uzun bir süredir ortada yoklar, sanırım alacak verecek meselesi kapanmış (:

Bu dizide hep görmek istediğim bir senaryodan bahsetmek istiyorum. Aslında Trey Parker’dan hep umudum vardı, bir gün bu fikrin aklına geleceğini ve ortaya birkaç bölümlük bir efsane çıkacağını düşünmüştüm, ama olmadı.

Senaryo
Neyse uzun uzun dizi senaryosu içeriğinden bahsetmeyeceğim, özet geçiyorum sadece. Çalışkan karaktermiz Kyle parelel evrenlere ilgi duymaktadır ve sürekli bu konuyla ilgili araştırmalar yapmakta kitaplar okumaktadır. Tabi diğerleri tarafından farkedilirler ve özellikle Cartman tarafından yüksek dozda dalga konusu olmaya başlamıştır. Kyle bu problemi çözmek için Cartman’ın fikrini değiştirmesi gerektini farkeder, ve diğer arkadaşlarını bir araya toplayıp bir sunum yapar, parelel evrenlerin mümkün olduğunu hatta internette bulduğu birkaç fotoğrafın bunun kanıtları olduğunu söyler. Arkadaşlarına Kfc sosu ırmakları akan, Kfc kanatları olan meyveler veren ağaçlar gibi fake fotoğrafı gösterir. Cartman fotoğrafları görünce fikrini aniden değiştirir ve Stephen Hawking’e gidip daha fazla bilgi almaları gerektiğini söyler.

Kyle bu yaptığından pişman olup diğerlerinin fikrini değiştirmeye çalıştıysa da faydası olmaz. Gider Hawking i bulurlar, paralel evrenlerden ve fotoğraflardan bahsederler. Kyle şimdi rezil oldum diye düşünürken Hawking böyle yerlerin olabileceğini ve bunun için bir makine yaptığını ama
ayarlarını bilmediği için kullanmadığını söyler. Cartman Hawking in yüzüne biber gazı sıkıp makineyi çalar. Daha sonra kaçış son bulduğunda Cartman’ın bodrumunda buluşurlar, makinenin ayarları ile ilgili her yerine tavuklar ile ilgili şeyler yazarlar, ve ışınlanıp parelel evrenlerden birine geçerler.

Ancak bu parelel evren beklediklerinden çok farklıdır. Burada tavuklar hüküm sürüyordur ve insanlar ise tavuk gibi kesilip yemekleri yapılıyordur. Kfc ise Hfc olmuştur ve insan parçaları pişirmektedir. Kahramanlarımız kendilerini büyük bir insan çiftliğinde bulur. Sonrası en az iki bölüm eder (:

Konu dışı
Bu arada konu ile ilgisiz olacak ama Family Guy çakması made-in Turkey bir proje vardı, ismi Fırıldak Ailesi. Doğal olarak tutmadı tabi. Ciddi bir de kaynak ayırmışlardı bunun için, bölüm başı yaklaşık 130.000 TL.

Senaryosundan karakterlerine kadar çoğu şeyi ile tam bir Family Guy çakması. Bu karakterlerin biraz ülke kültürüne göre düzenlenmesi lazımdı. Yapımcı ben olsam temayı bir aile değil de içinde değişik kökenlerden gelen insanlardan oluşan bir arkadaş grubu üzerinde kurardım yapıyı. Mesela bir Kürt bir Laz, bir Adanalı, bir İzmirli vb. kültürel  kimliklerden oluşan bir arkadaş gurubu ve başlarına gelenler.

Bu lafım yapımcılara; Senaryo yazacak kafada elemanınız yok ve gittiniz Family Guy senaryolarını arakladınız amenna. Ama o dublaj nedir öyle ya (: Hiç mi bunun ile ilgili teknolojik bir araştırma yapmadınız, bunu yapanlar nasıl yapıyor demediniz be abi. Hiç mi arkadaşınız yoktu bu işlerden anlayan, bu b*k gibi olmuş abi yayınlama bunu diyebilen.