23 Ağustos 2015 Pazar

Startup yazılımcılarına tavsiyeler

Merhaba, bu yazımda startuplar ile yolu kesişen yazılımcılara kendi deneyimlerimden yola çıkarak işe yarayacağını düşündüğüm bir kaç kritikten bahsedeceğim.

Startup yazılımcısı nasıl olmalıdır?
Bu çalışacağınız firmaya göre değişir, eğer firmanın halihazırda bir ekibi varsa bu konuyu fazla düşünmenize gerek yok, sadece kendi yetkinlik alanınızda iyi olmanız yeterli. Ama ekibi iyi tanıyın, ekibin diğer üyelerinin yetkinliklerinden emin olun. Ancak konu startup olunca genelde ya tek yazılımcı siz olursunuz yada en fazla bir kişi daha vardır. Burada sorumluluk diğer çalışanda ise kıdem olarak o kişinin altındaysanız yine sorun yok. Ancak bu ihtimal ile de pek oluşmaz. Genelde tek yazılımcı siz olursunuz ve tüm teknik yük üzerinizde olur.


Bu en çok karşılaşılan durumdur. Burada sadece kod yazmanız yetmeyecektir. Server kurumundan ve ayarlarından da anlamalısınız, gerektiğinde tasarım yapmalısınız, gerektiğinde grafik işleriniz olacaktır. Ayrıca business modeli iyice kavramanız gerekecek ve en az fikir sahibi patronunuz kadar olaya hakim olmalısınız. İş geliştirme sürecinde de etkili olmalısınız.

 Peki yeni giriyoruz sektöre, tamam. O zaman yukarıda yazdığım konular ile ilgili sorunlarla mutlaka karşılaşacaksınız ve bunları bir şekilde çözmeniz gerekecek, bunu unutmayın. Yeni iseniz bu acılar olacak.

İşe başlamadan önce bilmeniz gerekenler
Eğer startup geçmişiniz varsa bu konuda deneyimliyim diyebiliyorsanız, sektöre yeni giren bir kişi ile iş görüşmesi yapıyorsanız muhtemelen sadece fikri ve parası vardır. Startup geliştirme sürecinden bihaberdir. Anlaşmadan önce bu kişiye projenin iyiliği için development sürecinde iplerin elinizde olması gerektiğine ikna edin. Zaten karşınızdakin de startup geçmişi varsa bunları konuşmanıza gerek kalmaz.

Zamanı iyi yönetin
Zaman startuplar için en önemli konudur. Zaten kısıtlı bir bütçe vardır, ve tahmin edilen süre içinde ürünün çıkması gerekir. Zamanın ne kadar dışına çıkılırsa olursa maliyet o kadar fazla olur, motivasyon o kadar bozulur. Bu durum her yer için böyledir gerçi, ama startupların kalbidir. Mutlaka bir çalışma takviminiz olsun. Bunu istişare edin ve amerikanvari bir laf ile "plana sadık kalın" (:


Yalnız bu planı tek seferde tüm proje için değil de 1 haftalık 15 günlük yada 1 aylık itrerasyonlar ile yapın. Zaten bir startup projesini tek seferde mvp ye kadar planlamak imkansızdır. Ancak herşeye rağmen öngörülemeyen aksiyonlar gelişecek ve zaman yönetimi planladığı gibi işlemeyecektir, bunun için tasklara bir miktar buffer ilave etmeyi unutmayın. Ben totalde %30 olarak hesaplıyorum. Bu planı bir şekilde yazılı döküman haline getirin ve yapılan işleri yapılmışları test edilecekleri vb.sınıflandırıp online bir ortamda tutun. Patronunuz, ekibiniz size bugün ne yaptık, yarın ne yapıyoruz gibi sorular sormamalı, bunlar hep gereksiz zaman maliyetidir. Bunları derli toplu bir biçimde tutmak için bir task yönetim tool u kullanın. Tavsiyem Jira. Zira her seferinde diğer ekip üyeleri hangi aşamada olduklarını anlamak için dakikalarca uğraşıyorlarsa bu yukarıdaki eylemlerin de hiç bir etkisi, önemi yok.

Kimlerle çalışılmamalıdır?
Genelde emekli ordu personeli olur bu tip (: Benim param var, fikrim de var. Ben söylerim sen yazarsıncılardan, yazılım geliştirmenin önemini hafife alanlarlardan uzak durun.

Bu önemli, eğer görüştüğünüz kişinin birkaç sene startup geçmisi varsa ve yazılımcısı yoksa kafanızda bir soru işareti olsun. Teklifin cazibesine kapılmadan geçmişte neler yaşanmış öğrenin. Sonra olan emeklerinize, harcadığınız zamana ve en önemlisi heyecanınıza oluyor. Malesef en çok karşılaşacağınız tipler bunlardır,(ben bunlara zombi diyorum) bizim piyasa da bolca vardır.


Araştırmanız sonucu işveren kaynaklı bir olumsuzluk kaynaklandığını anlarsanız teklif ne kadar cazip olursa olsun çalışmayın. Ekip çalışmasındaki en önemli şeylerden biri karşılıklı güvendir. Güvenmiyorsanız sürekli başka şeyler düşünmek zorunda kalırsınız, sürekli felaket senaryoları kurgular ve önlem almaya çalışırsınız. Bu da odaklanmanız gereken asıl konudan, projeden sizi uzaklaştırır.

Son olarak
Diyelim ki projeniz başarılı oldu, yüksek bir yatırım aldı. Burada artık sistemin değişmesi, yapının kurumsallaşması gerekir. İç operasyonlara daha fazla kaynak ayrılıp iş yükünün daha fazla parçalara ayrılması, işleyişin ve maliyetlerin daha stabil daha yüksek öngörülebilir olması gerekir. Ancak bu aksiyonlar alınmayıp hala startup kafası ile yönetim devam ederse bir süre sonra tüm işleyiş tıkanacak ve büyüme duracaktır. Bu daha fazla çalışma ama daha az iş, daha fazla stress ve startup firmasına göre daha fazla risk anlamına geliyor. Yöneticilerle fikrinizi paylaşın, baktınız olmuyor istifa edip tatlı tatlı ayrılın, yada zevk almaya çalışın. Tercih size kalmış.