14 Ağustos 2015 Cuma

Windows 10 upgrade sorunsalı

Merhaba, bu yazımda Windows'un yeni gelen işletim sistemi Windows 10 ve upgrade maceramı anlatayım.

Efenim, 30 dan geriye Skynet gelecekmiş gibi saydık. Sadece başlat menüsünün bu işletim sisteminde olması cezbetmişti, çekmişti beni. Neyse 29 Temmuz geldi, Windows 10 Twitter'de trend topic oldu, ama benim update bildirimim gelmedi. Bir hafta sonra Twitter üzerinden yetkililere ulaştım ve bir takım manual ayarların anlatıldığı bir sayfaya yönlendirildim. Oradaki işlemleri de yaptım ve Windows'um yüklendi.


Makinem eski olmasına rağmen 7 çekirdekli 16 gb ram li, 2 gb ekran kartlı, ssd diske sahip bir Asus canavarı. İş yaparken makineyi beklemeyi sevmediğim için zamanında kıydım paraya aldım. Işık dengesine karşı hassas gözleri olan biri olarak gün içinde monitör parlaklığı ile sık sık oynarım. Makinem Windows ekran ışığı açma kapama kısayol işlemlerinde geç cevap vermeye başladı. Şüphelendim ama üstünde durmadım. Ne de olsa yeni bir işletim sistemiydi ve o kadar kusur kadı kızında da olurdu.

Bir hafta filan geçti aradan, yeni işletim sistemine çabuk alışmış ve bu güncellemeyi yaptığım için mutluydum. Bu sefer Windows 8 in aksine iyi iş çıkarmışlar diye düşünüyordum. Derken bir ses kartı update i geldi, yükledim ama ses gitti. Neyse yine üstünde durmadım, gittim sürücüyü manual indirip kurdum ses geri geldi. Ama sonra tekrar bu  update geldi yine. Windows 10 da malesef bir update i disable edemiyorsunuz ve kalıyor öyle. Neyse durmadım üstünde yine, yüklemedim. Aynı gün bir de ekran kartı update i geldi. Bu update i de yaptım, yeniden başlattım makineyi. Makine birden sürekli refresh olmaya başladı. Hah dedim bir yerleri bozduk.

Yeniden başlatıp kurtarma seçeneklerine göz attım, virüs filan olabilir diye güvenli modda başlattım, aynı. Sorun Windows da. Sonra tekrar kurtarma ekranına geldim. Değişik bir arayüz olmuş, dosyalarımı koru ve sistemi sıfırlayı seçtim. Ancak makinemde bir tane disk olmasına rağmen 2 sürücü var gibi bir uyarı verdi, yine üstünde durmadım. Kısa bir süre sonra kurtarma başarısız oldu diye bir mesaj geldi. Sinirlenmedim 3. kez kurtarma ekranına geldim. Dosyalarımı sil ve sıfırla seçeneğini seçtim bu kez. Direkt format gibi bir şey galiba diye düşündüm.

Bir yarım saat filan bekledim ve yine bir hata mesajı, "işleminiz tamamlanamadı bir hata oluştu."
Neyse buradan halledemeyeceğim anlaşılan tekrar başlatayım da başka neler yapabiliyorum bakalım diyerek makineyi tekrar başlattım. Ama o da ne. Ekranda gördüğüm mesaj aynen şöyle.
"İşletim sistemi bulunamadı". Kurtaracağım derken Windows u komple silmişim. Ama herşeye rağmen yine sinirlenmedim, hatta gülümsedim. Çünkü boyutu küçük diye değiştirdiğim içinde bir ay öncesinin Windows 7 si bulunan bir diskim daha vardı,verilerim de cloud da olduğu için hiç problem yoktu. Şimdi o diskimi taktım. Windows 7 ile mutluyum. Bir sene daha geçmem herhalde.

Kıssadan hisse. Windows 7 den Windows 10 a upgrade yapmayın arkadaşlar. İstiyorsanız msdn den indirip kurun ama upgrade yapmayın.