23 Ağustos 2015 Pazar

Yahoo ve Marissa Mayer etkisi

Yahoo internet firmaları arasında sempati duyduğum ve uzun geçmişine göre hak ettiği yerde olmadığını düşündüğüm bir firma. Hızlı büyüyen internet dünyasında hantal kaldıkları için doğal olarak dibin biraz üstündeler. Ama aslında eksik olan şey çok büyük bir şey değildi, paraları hala vardı, altyapıları ve sektördeki know-how ları diğerlerine göre çok daha fazlaydı. Yapılması gereken birkaç sihirli dokunuş, yeni bir kaç ürün ile gaza basmaktı.

Bir kaç sene önce Marissa Mayer ceoluk koltuğuna oturdu. Böylesine yaptığı işe aşık ve değişimleri seven birinin Yahoo nun tepesine gelmesi 12 den vurulan dart tahtası gibi bir şeydi. Bir yıl içinde ciddi bir değişim, gelişme bekliyordum. Bu süre içinde şirket içinde bir takım saçma kuralları kaldırması ve ekipleri motive edici bir takım ödüller etkinlikler yapması dışında bir şey duymadım.

Ama hala umutluydum. Ne de olsa hantallık abidesi Yahoo idi sözkonusu olan. Öyle sihirli değnek filan o kadar da kolay değildi o işler. Neyse hep böyle flaş bir ürün ne zaman çıkacak acaba diye takip ederken. WhatsApp a rakip ama içinde hem WhatsApp hem de Periscope den esinlenilen bir sohbet uygulaması üzerinde çalışıldığı dedikodusu düştü blog sitelerine. Sonunda buzu kırmayı başardı herhalde diye düşündüm.

Uygulama 6-8 ay sonra LiveText ismi ile yayınlandı, hemen indirdim. Ancak numaram ile register olamadım bir türlü, bug vardı uygulamada. Yeni uygulama herhalde bir kaç gün içinde düzeltirler diye önemsemedim. Bir hafta sonra tekrar baktım, herhangi bir update yok. Yorumlar da sürekli bu konudan bahsediliyor. Sonra bir kaç gün sonra tekrar bir update geldi uygulamaya. İndirdim ve problem halen devam ediyor.

Neyse telefon numaram ile register olmaktan vazgeçip yahoo hesabım ile giriş yapayım dedim. Bu kez başarılı oldum. Ancak uygulama rehberimdeki numaralardan uygulamayı indirmiş olanlar kişi listemde yoktu, hepsine ayrı ayrı davetiye göndermem gerekiyordu. Uygulamadan ümidi kestim.

Bu uygulama WhatsApp a rakip olamaz ve halihazır da varolan bugları bile düzeltmekte çok yavaşlar. Anlaşılan Marissa Mayer 3 yıldır Yahoo nun o kemikleşmiş hantal yapısına karşı pek de başarılı olamamış.