9 Ocak 2016 Cumartesi

Biraz felsefe

Merhaba,
Bu yazımda biraz felsefe yapayım istedim kendimce. Mümkün olduğunca herkesin anlayacağı bir şekilde yazmaya çalışacağım nacizane.

İçinde bulunduğumuz evren bir çoğunu henüz bilmediğimiz çeşitli canlı cansız varlıkları barındıran bol sıfırlı ışık yılları genişliğinde bir yer ve daha yaşı da çok genç. Halen devam eden büyük bir patlamanın içindeyiz. Ancak her ne kadar evren hakkında cahil olsak da, dünyamızdaki çeşitlilik ile ilgili pek çok bilgiye sahibiz. Okyanus derinliklerinde yaşayan bakterileri yada taş devrinden bu yana nesli tükenmiş canlıları biliyoruz.
Çok çok fazla çeşitlilik var, ama aslında bu bir yanılsama olabilir mi?

Enerjinin korunumu yasasına göre, her madde enerjinin değişik bir halidir. Yani aslında madde ve enerji aynı şeydir. Var olan her canlı cansız nesne belirli miktarda enerjinin bir araya gelmesiyle oluşur. Her şeyin bir varoluş sebebi budur. Bu çiçek için de böyledir, taş içinde, insan içinde.  Kısaca Mars yüzeyindeki kırmızı toz zerresinden yada Pluton üzerinde bulunan buz parçalarından pek bir farkımız yok. Kullandığımız enerji ise evren oluşurken, Big Bang de açığa çıkan muazzam enerji. Buraya kadar çoğumuzun bildiği fizikten bahsettim.

İşin felsefi tarafına gelirsek, bir üst paragrafta bahsettiklerim de doğru olduğuna göre, evrende aslında evrenin kendisinden başka hiç bir şey yok dersek bu yanlış bir tez olmaz herhalde. Hepimiz Big Bang da açığa çıkan enerjinin farklı varyasyonlarıyız. Bugün insanız, yarın deniz yosunu, daha sonra başka bir şey. Evren yaratılırken de vardık, evren yok oluncaya kadar da var olmaya devam edeceğiz.

Big Bang den bahsettik, evrende var olan her şeyi yaratan öldüren, öldürdüğü şeyi başka bir şey yapan ve bunu sürekli yapan muazzam güçte bir enerji. Bu enerji aslında çeşitli kültürler tarafından farklı farklı şekillerde tasfir edilen, büyük yaratıcımızın ta kendisi olabilir mi? (: Aslında görünmez değil de her yerde sadece kendisini görüyor olabilirmiyiz? Kutsal kitapların bir çoğunda da geçen Tanrı nasıl her yerde olabilir sorusunun cevabı bu olabilir mi? Bilinç dışında kendimize ait hiç bir şeyin olmadığı doğru olabilir mi?

Özlü sözler filan kurmayacağım, özet geçiyorum. Eğer bu konu ilginizi çektiyse ve daha derinlere inmek istiyorsanız Spinoza'nın Ethicasını alıp okuyabilirsiniz.