9 Ocak 2016 Cumartesi

Startuplarda hızın anlam ve önemi

Merhaba,
Bu yazımda Startup projelerinde öneminin olması gerektiği kadar farkında olmadığımızı düşündüğüm hız kavramı hakkında bir iki paragraf yazmak istedim.

Neler yaşanıyor?
Startup projeleri başlangıçta ekip için oldukça heyecan verici şekilde başlar. Ekip yeni bir ürün çıkartmanın heyacanı ve enerjisi ile işe dört kolla sarılır. İlk başlarda oldukça hızlı bir şekilde ilerleme kaydedilir, ancak proje geliştikçe bu hızı tıkayan engeller oluşmaya başlar, ya teknik anlamda ya operasyonel konulardan. Bir süre sonra bu problemler o kadar çoğalmıştır ki ekibin o ilk günkü heyecanından eser yoktur. Dolayısıyla ürün gelişmesi yavaşladığı için, heyecan olmadığı için ekibin performansı da büyük ölçüde düşmüştür. Zincirleme reaksiyon proje ekibinin küçülmesi yada projenin iptal edilmesiyle sonlanır. Bu bahsettiğim ülkemizde bulunan startup projelerinin %90 ı kadarının başından geçmiş özetidir.

Peki neden böyle oluyor? 
Cevap aslında basit, kontrolsüz bir şekilde hızlı ilerlenmeye çalışılıyor. Hızlı gitmesi düşünülen bir şey diğer her şeyde olduğu gibi ince bir ayar gerektirir. Bu ayar verilmezse hız belirli bir ivme sonunda kontrolden çıkar ve hızlanan her ne ise istenilenden daha farklı bir şekilde sonlanır.

Kontrolsüz hızlanma konusunu açmak istiyorum biraz. Bunun birçok sebebi olabilir. Ancak ülkemizde yaşadan durumlar genelde aşağıdaki başlıklar altında toplanabilir.

İvme nerelerde kontrolden çıkar?

  • Ekip üyelerinin yetenekleri ürünün ihtiyacı ile çatışır. Geliştirme istenildiği gibi yapılamaz ve iş modeli zorunlu olarak değişir.
  • Ekip yöneticilerin ürün sektörü hakkında deneyimi azdır, nasıl pazarlanacak nasıl satılacak konuları deneme yanılma yöntemleri ile tespit edilmeye çalışılır.
  • Ürünün operasyonel maliyeti mecburi olarak fazladır. Yeterli mali kaynak yoktur, ve daha ucuz maliyetlerle ihtiyaç karşılanır(bu benim başıma gelen durum oluyor)
  • Ekip yöneticileri öylesine dağınık o kadar kontrolsüzdür ki, kimin ne yaptığını, ne yapacağını ekip üyelerine sorarak bilir. Ürün gelişmesine parelel olarak artan iş parçaları belirli bir yönetim disiplini olmadığı için takip edilemez duruma gelmiştir. Bu durumda ya kontrollü yavaşlama uygulanır ya da uzun uzun toplantılar yapılır, uygulanan iş parçalarının ürüne olan etkisi yöneticilere aktarılmaya çalışılır. (bu durum için 2 istifa vermişliğim var)
  • Ekip yöneticilerinin tepeden inme olmaları sonucunda gelişmelere hakim olamıyor yada geç kalıyor oluşu.

Peki nasıl hareket etmek gerekir? 
Hız düşemez, düşmemeli. Bu önemli. Ama hızlı giderken kontrolü kaybetmemek için executing öncesi planlama dikkatlice yapılmalıdır. Ancak bu demek değildir ki ürün çıkmadan önce planını yapalım sonra hop diye ürün çıksın. Böyle bir plan yapılamaz, çünkü tüm olasılıklar executing öncesinden tahmin edilemez.  Planlama ve uygulama kısa aralıklarla yapılmalıdır, örneğin haftalık yada 10 günlük gibi. Executing sırasında da bir sonraki planning hakkında veri toplanır. Böylece kısa kısa ama hızlı ve net adımlarla ilerlenir. Bunun sonucunda ürününüz gelişir, ekibin motivasyonu düşmez, pozitif enerjiyi hissedersiniz. Ki istenilen de budur.