24 Haziran 2016 Cuma

Game Of Thrones Kurgu Hataları

 Merhaba,
Bu yazımda bir çok kişinin takipçisi olduğu Game Of Thrones'un geçtiğimiz günlerde yayınlanan efsane bölümü yani 6. sezon 9. bölümünde tespit ettiğim birkaç rahatsız edici kurgu hatasından bahsetmek istiyorum. Aslında başka başka hatalar da vardı ama bu bahsettiklerim Truva filmindeki bir sahnede kolunda digital saati olan Aşil gibi rahatsız edici. Dipnot olarak ağır spoiler içerir.

1- John Snow Ramsay Bolton sohbeti
Büyük savaş başlamadan bir gün önce orduların liderleri yani John Snow ve Ramsay Bolton bir görüşme gerçekleştirir. Ramsay John Snow a piç diye hitap eder ve aşağılayıcı cümleler kullanır.

John Snow terbiyesini bozmayıp teke tek dövüş teklif eder. Ramsay kabul etmez tabi, ama John Snow iyi bir kanal yakalamıştır. Ramsay ı sinirlendirmiş ve adamlarının önünde küçük düşürme şansını yakalamıştır. Ramsay bunun üzerine daha da aşağılayıcı cümleler kurmaya başlar, lafa Sansa'yı filan karıştırır, konuyu değiştirmeye çalışır(başarır). Ancak Snow da bu konunun üzerine gitmez. Ramsay i tüm adamlarının önünde küçük düşürme ve savaşa psikolojik olarak 1-0 önde girme şansını kaçırır. Aşağıdaki gibi bir dialog olsa iyi olmaz mıydı sizce?

Ramsay: Yarın görüşürüz piç!
j. Snow : Tabi görüşeceğiz, umarım yine buradaki gibi kaçmazsın!.

2- Bolton Ramsay'ın Wun wun'u vurma sahnesi.
Hadi diyelim kumandan Snow biraz saf, ve zaten Sansa'nın zekası olmasa orada püre olacaktı. Sahnemiz Wun wun kalenin kapısını kırdıktan sonra başlıyor. Yediği sayısız oktan sonra bitkin düşen Wun wun son dakikalarında John Snow ile vedalaşırcasına bakışıyor.

Sahne baya uzun. Bu arada Bolton yayını germiş ve Wun wun u gözünden vurmuştur. Sizce Wun wun ile John Snow u yan yana gören psikopat ve zeki Bolton neden hazırlıksız ve savunmasız John Snow u indirmesin? Kale gitmiş, savaş kaybedilmiş ve düşman kumandanı karşında gardını düşürmüş vaziyette. Ve Bolton düşman kumandanı yerine ölmek üzere olan Wun wun u seçiyor.