16 Nisan 2017 Pazar

Oyun Sektörü

   Merhaba. Bu yazımda oyunlar hakkında yazayım istedim biraz.

 Oyunlar.. Teknoloji sektörünün sigarası. Tek farkı üzerinde en azından bir zararlıdır ibaresi yok. Neden böyle düşünüyorum açıklayayım. Şu anda var olan ve bir monitor dışında etkileşimimizin olmadığı oyunlar kullanıcıya sadece zarar veriyor, hiç bir katma değeri yok.(İstisna olanlar var tabi,onları saymıyorum). Edindiğiniz işe yarar hiç bir kazanım veya beceri yok. Televizyon izlemek daha faydalı, orada en azından işinize yarayacak bir bilgiye denk gelme ihtimaliniz var.

Bilgisayarın ya da telefonun başındasınız. Kazandığınız puanlar atladığınız seviyeler hiç bir işinize yaramayacak. Ancak bunları kazanmak için en değerli varlığınız olan zamanınızdan önemli bir ölçüde harcamanız gerekecek.  Oyunlar hariç her teknolojik ürün mutlaka bir şeyden kazandırır, ya zaman kazanırsınız ya başkalarının yapması gereken ve sizin için problem olan bir şeyi çözer.

Daha önce bir iki oyun firmasından görüşme teklifi aldım, hiç düşünmeden kibarca reddettim. Çünkü benim bir parçası olduğum ürün insanlara bir katma değer vermeli, insanların gerçekten bir işine yaramalı. Para kazanmak için her yol mubah değildir bana göre. İnsanlara zarar veriyorsanız şayet aksiyon filmlerindeki kötü adamlardan pek bir farkınız yok.

Sigara ile kıyaslanamaz aslında, sigara daha masum. Nedenine gelince üstünde kocaman ibarelerle zararlarını anlatan cümleler var. Ama oyunlarda bu yok. Günümüzde 6-7 yaşlarındaki canavar gibi beyinler maalesef bu şekilde zehirleniyor. Hükümetler ya da STK'lar henüz durumun ciddiyetinin farkında değiller, ancak inanıyorum ki 10 yıl içerisinde bu saçmalığa bir düzenleme gelecek. Şimdinin gamer çocukları ileride aptal bir birey olduğu zaman durumun ciddiyetinin anlaşılacağını umuyorum. İşin bir diğer kötü tarafı da öyle çok erişilebilir durumdalar ki aslında tehlikenin farkında olan ebeveynlerin de yapabileceği pek fazla bir şey yok.

Ayrıca Tanrı'nın yerinde olsam çalışanından yatırımcısına bu sebepten ötürü affedilemez kul hakkı günahından işlem yapardım.