15 Ekim 2017 Pazar

Bankalar nasıl kurtulur?

 Merhaba,

Bu yazımda gümbür gümbür gelen ama henüz durumun ciddiyetinin pek anlaşılmadığı digital para devriminden bahsetmek istiyorum.
Steve Jobs değil ama Satoshi reis gerçekten dünyayı değiştirecek (:


Günlük işlem hacmi her geçen gün artan digital paralar artık önlenemez bir seviyede ve piyasaların büyük acılar çekmemesi için bu değişime ayak uydurması gerekiyor. Ancak bu değişimin istenilen hızda olduğu pek söylenemez.

Bankacılık sistemi neden çökecek?

Çünkü digital para sistemindeki merkezi olmayan yönetimin getirdiği bir takım avantajlar var, bunların en önemlileri  transferlerin oldukça ucuz ve güvenilir olması, bir kaç kişinin tüm paraları manupule edememesi ve işlem sırasında toplanan gelirin oldukça adil bir şekilde dağıtılması. Şu anki bankacılık sistemi tamamen merkezi bir yönetime sahip olduğu ve her hangi bir işlem bedelini kafalarına göre fiyatlandırdıkları için bu sisteme oldukça ters.  Dolayısıyla digital paraların işlem hacimleri diğerlerini geçecek ve bankacılık sistemi kendiliğinden çöp haline gelecek. Bu aynı zamanda büyük ekonomik krizlerin doğacağının da habercisi.

Sistem nasıl kurtulur?

Bankaların ve devletlerin yapması gereken şey değişime uymak, ama bu o kadar da basit değil. Değişime uymaları demek daha az çalmaları daha az orospu çocukluğu yapmak zorunda kalmaları anlamına geliyor.

Değişime nasıl uyacaklar sorusunun cevabı ise basitçe şu. Finans veritabanlarını blockchain ya da benzeri teknolojiler ile dağıtık bir hale getirmeleri, merkezi yönetim işleyişinden feragat etmeleri gerekir. Dağıtık veritabanı seçeneği ile de, dışarı daha fazla para çıkacağı için kazandıkları para dramatik olarak düşecek. Atıyorum kazanç 3 5 kişi değil de 300 500 bin kişi arasında paylaşılacak.

Bu yazıyı yazmayı düşünürken Rusya'nın kendi cyripto parasını çıkaracağı haberini aldım. Rusya, Estonya ve bir kaç küçük ülke daha bu değişime uyma konusunda diğerlerine göre birkaç adım daha önde. Tahminim devletlerin ve finans piyasalarının en fazla 3-4 senesi var, sonrası çok geç olacak her şey için.

 Ancak malesef bu değişim fırsatı bizim için geçerli değil. Çünkü devletimizin IT çalışan altyapısı dinazorlar ve bunların yardakçılarından oluşuyor. Şu anda böyle bir aksiyon almaya çalışsalar muhtemelen milyar dolar civarında bir bütçe gerekir böyle bir değişim planı için. Ve ortalama ilkokul öğrencisi zekasına sahip siyasi liderlerimiz ve dinazor ordusundan oluşan IT'cilerimiz ile bu mümkün değil. Bizi acı tecrübeler bekliyor toplum olarak.