17 Aralık 2017 Pazar

Kripto Paralar Neden Devrim?Merhaba,

Bu yazımda çoğu kişi tarafından dillendirilen, ancak konuya yabancı insanlar için pek de altının doldurulamadığı kripto paraların neden devrim niteliğinde olduğunu açıklamaya çalışacağım nacizene.

Özellikle Bitcoin'in hızlı yükselişi blockchain teknolojisine dikkatleri fena halde çekmiş durumda. Öncelikle belirtmem gereken bir şey var, Bitcoin bu güzel teknolojinin bir ürünü, teknolojinin kendisi değil. Ancak kabul etmemiz gereken bir şey Bitcoin'in bu teknolojinin reklam ve pr'ını oldukça iyi bir şekilde başardığı.

Blockchain teknolojisi nedir?
Özetleyecek olursak Blockchain teknolojisi merkezi bir denetci olmadan oldukça güvenilir ve ucuz bir şekilde dünyanın her hangi bir yerine güvenilir ve ucuz değer gönderme teknolojisidir. Para gönderme yerine özellikle "değer gönderme" ibaresini kullandım. Paranın karşılığı işlenmemiş değer anlamına geldiği için Devrim burada gizli.

Neden devrimsel bir gelişme?
Şu anda dünyada hakim olan ekonomik sistem, oldukça güvenilmez ve güç yüklenmesi durumunda hayvansal içgüdülerini açığa çıkaran "insan" tarafından yönetiliyor. Bunun sonucu olarak, ticaret yaparken, bir yerden bir yere giderken, bir yerden bir yere para transferi yaparken birçok şişman adama haraç vermek, devlet adıyla faaliyet gösteren tefecilere haraç vermek zorundayız. Bunun sonucu olarak dünyanın %1 i ultra lüks bir hayat yaşarken insanların diğer %99 u bu küçük kesimin ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli bunlara değer aktarımı yapmak zorunda.

Bir değer, bu tefecilere önemli bir komisyon ödenmeden başka bir yere transfer edilemez. Transfer edilemeyen değer değersiz hale geleceği için, elinizdeki değer yine bu tefeciler olmadan değerli hale gelemez. Ayrıca tüm bunlara rağmen hiç bir zaman Blockchain kadar güvenilir değildirler, yaşanan bir aksama sonucu zarar görürseniz, imzalı bir kaç kağıt ile işin içinden çıkabilirler.

İstedikleri toplumu sefalet içinde bırakır, istedikleri toplumu yükseltirler. Buna kısaca  ekonomik olarak ambargo, siyasi olarak emperyalizm diyoruz. Blockchain üzerinde kimse kimseye ambargo uygulayamaz, herkes istediğine değer transferi yapıp istediği yere değerini gönderebilir.

İşin bir de illegal durumlar için olan boyutu var, en çok da burayı seviyorum. Detaylara girmeyeceğim, bu teknoloji aynı zamanda kara para akmayı inanılmaz şekilde kolaylaştırıyor.  Sevdiğim kısmı şimdi yazıyorum. Ekonominin ve suçun kontrol altında olması için kara paranın engellenmesi gerekiyor. Ama bunu Blockchain üzerindeki transferleri izleyerek yapamazlar, imkansız. Sistem buna izin vermez ve bunun için de sisteme bir yaptırım uygulayamazlar.

Peki nasıl olacak? 
Cevap şu, kara paranın sebebinin ortadan kalkması gerekecek. Bu da şu sonuçları doğuracak. Suriye'de olan savaşın, Afrika'da olan terör eylemlerinin, Uzakdoğu da olan insan ticaretinin dünyanın her hangi bir yerindeki topluluğa olumsuz olarak yansımaları olabilecek. Yani olması gerektiği gibi "Dünyada ki herkes birbirinden sorumlu olacak". Ben buna karışmam, bu onların içişleri acımasızlığı bir son bulacak. Kuzey Kore ve Iran'da olan tecrit, Suriye ve Yemen'de olan savaş, Afrika'da olan terör dünyadaki herkesin problemi haline gelecek.

Özellikle güzel insanların yaşadığı Küba ve diğer ekonomik olarak zor günler geçiren Latin Amerika ülkelerinden kendi kripto paralarını çıkarmalarını çok istiyorum. Venezuella bu eylemi yapacak ama, tek kuşkum yeterli teknik birikim olmadan bu işe girme ihtimalleri. Ama bu tehlike varsa eminim gururu bir kenara bırakıp yardım isterlerse koşa koşa bir sürü yetenek onlara yardımcı olacaktır.


Son söz
Blockchain, finans ve bankacılık ismiyle tanıdığımız tefecileri, devlet ve siyasetci olarak tanıdığımız, kendi topluluğu dışında diğer insanları önemsemeyen iki yüzlü ırkcıları tank top olmadan kısa bir sürede alaşağı edeceği için, en önemlisi tepe kısmında bir avuç insanın olmadığı için gerçekten adil olan bir adalet sisteminin öncüsü olacağı için bir devrim.