3 Şubat 2018 Cumartesi

Türkiye'de Bitcoin ile alışveriş yapabileceğiniz online pazar yeri. Bikoshu.com


Merhaba,

Bu yazımda içinde bulunduğum bir proje olan Bikoshu.com'dan ve Türkiye'de bir online pazar yeri projesinde ilk olarak gerçekleştirilen Bitcoin ile ödeme özelliğinden bahsedeceğim.

Çözülen problem nedir?

Kripto paralar çok yeni bir teknoloji olduğu için bir çok problemlerinin olduğu aşikar. Ama açık ara en büyük problem şu herhalde. Şayet üretici kripto para kullanmıyorsa, kripto paranın gerçek bir ürün karşısında değeri sıfır haline geliyor. Dolayısıyla kripto paranın bir para gibi kullanılması önemli ölçüde engelleniyor.
Bikoshu' da istem üzerindeki herhangi bir dükkan ürününü Bitcoin karşılığında satabilir, ancak satıcının kendisine ait bir Bitcoin cüzdanının olmasına gerek yok. Yani Bitcoin ya da diğer kripto paralar gerek bir ürün&değer ile arada başka bir exchance olmadan takas edilebilir hale geliyor.

Esnaf dostu, komisyon yok!
Konudan bağımsız ancak belirtmesem olmaz. Bikoshu.com'u diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerinden birisi de işletme dostu olması. Şu anda sisteme dahil olup aylık 15 siparişden az sipariş alan satıcılardan hiç bir ücret talep edilmiyor, satışlarından komisyon alınmıyor. Yüksek sipariş alan satıcılardan yine komisyon alınmıyor, 100 TL den daha az bir fiyat ile aylık sabit ücret alınıyor. Tanıdığınız bildiğiniz özellikle yemek sektöründe çalışan işletmeler var ise gönül rahatlığı ile yönlendirebilirsiniz. Buraya tıklayarak dükkan açma isteği oluşturabilirsiniz.

Bitcoin nasıl harcanır?
Aşağıda belirttiğim adımları uygulayarak basit bir şekilde Bitcoin'leriniz ile alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca cüzdanınıza Bitcoin gönderirken ödediğiniz fee dışında Bikoshu sistemi üzerinden Bitcoinlerinizden herhangi bir kesinti yapılmıyor.

1. Adım- Öncelikle kayıt olunuz. Hesabım menüsü altındaki digital cüzdanlarım menüsüne tıklayınız.

2. Adım- "Cüzdan oluştur" butonuna tıklayarak Bitcoin cüzdanınızı oluşturunuz.

3. Adım- Sonra kendinize ait başka bir cüzdandan Bikoshu üzerinde tanımladığınız cüzdana Bitcoin gönderiniz.

4. Adım- Bitcoin transferi tamamlandığında digital cüzdanlarım sayfası aşağıdaki gibi görünecektir.

5- Adım- Son aşamada "Bitcoinlerimi BiNakit'e çevir" butonuna bastığınızda anında Bitcoinleriniz BiNakit'e çevirilip tüm alışverişlerinizde kullanabilenmeniz için hazır hale gelecektir.

BiNakit Nedir?
BiNakit Bikoshu.com üzerinde kullanılan bikoshu.com'a ait bir digital paradır. 1 BiNakit 1 TL'dir, bu değer sabittir. Tüm siparişlerinizde BiNakit ile ödeme yapabilirsiniz.

Son söz
Yukarı da bahsettiğim işlemler mobil uygulamalarda da hemen hemen aynı mantık, hatta daha basit.
Bikoshu'a ait Android uygulamasını indirmek için buraya, IOS uygulamasını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.